Kadarkút
Részletek:
Kadarkút Kaposvártól délre 25 km-re található. Közigazgatási, oktatási központ valamint közúti csomópontnak is tekinthető: a településtől szinte egyforma távolságra van északra Kaposvár, délre Szigetvár, nyugatra Nagyatád. Címerében az Y‚ a település fontos útelágazására utal. A két alsó mezőben lévő kalászok a mezőgazdálkodás jelentőséget fejezik ki, a felső középső mezőben lévő oroszlán a kettős kereszttel a harciasságot jelzi. Történelmi források a település nevét először a pannonhalmi apátság 1137-ből származó oklevelében említik. Az 1332-37-es pápai tizedjegyzékből kiderül, hogy templommal bíró település. 1358-ban Kadarkcuch, hat évvel később Kadarkutha formában szerepel az oklevelekben. Nevét egyes véleménynek szerint a Kadar nemzetség után kapta.
Mások egykori birtokosának, Koppánynak, Kádár káni címétől eredeztetik. A török hódoltságot bár lakossága lecsökkent sikeresen átvészelte. A 19 században a Somssich, Mérey, Márffy, Vasdényei és Derssffy családok voltak a legfőbb birtokosai. Az 1860-ban befejeződött úrbéri rendezés után alakult ki szabályos településszerkezete egymásra merőleges, egyenes utcáival. Klasszicista stílusú római katolikus temploma 1834 és 1840 között épült fel, neogótikus református temploma 1905-1906-ban készült el. A település, mint a környék közlekedési és intézményi központja 2005-ben nyerte el a városi rangot. Kadarkút szülötte Jálics Ernő szobrászművész. Hosszú ideig itt élt két népi fafaragó művész Kapoli Antal és Varga János.
Lakossági összefogással 1963-ban épült fel az id. Kapoli Antal Művelődési Ház. 1977-ben a település nagyközségi rangot kapott. Számos új utca nyílt a 80-as évekig 1980-ban az óvoda új épületet, 2000-ben az iskola új szárnyát avattak fel. A településhez tartozó Vótapusztán áll a Somssich grófok egykori vadászkastélya, melyben ma az Evangéliumi Pünkösdi Közösség szeretetotthont működtet. A Szabadkai magán arborétum egyedül álló élményt nyújt az idelátogatóknak. A területén országos viszonylatban is ritkaságnak számító növényfajok találhatók. 290 örökzöld, 300 évelőnövény, és 120 cserje fajtával ismertetik meg az érdeklődőkkel. Pünkösd utáni első vasárnap van a búcsú. A falu határában horgásztó várja a pecásokat.
Cimkék:
Nincsenek cimkék hozzárendelve!